Subscribe to:

Nádory prsu a screeningové vyšetření

Pojem nádor prsu zahrnuje velké množství různých onemocnění, většinou nezhoubných, v malém procentu i zhoubných. Ve většině případů se neléčený zhoubný nádor postupně zvětšuje, při určité velikosti postihuje tak zvané spádové lymfatické uzliny (většinou v podpažní jamce na stejné straně) a zakládá další ložiska ve vzdálených orgánech, metastázy (například v játrech, plicích, kostech či mozku).

V reálném životě je však situace mnohem složitější a často příznivější. Podstatná část případů zhoubných nádorů se zjišťuje v počátečním stádiu, růst nádoru je zastaven a onemocnění je úspěšně léčeno. Je také známo, že existují zhoubné nádory, které prakticky nerostou a chovají se relativně příznivě.

V počátečním stádiu zhoubného nádoru prsu žena většinou nemá žádné příznaky, větší nádor se může projevit bulkou v prsu, změnou barvy kůže, jejím vtažením, zvětšením prsu či změnou jeho tvaru. Někdy přichází žena se sekrecí z bradavky či bulkou v podpaží.

Screeningová mamografie doplněná ve vhodných případech dalšími vyšetřovacími metodami umožňuje odhalit drtivou většinu nádorů v počátečním stádiu, kdy je onemocnění vyléčitelné. Díky screeningovému programu u nás dochází v posledních letech k podstatnému poklesu úmrtnosti na rakovinu prsu. Je důležité chodit pravidelně, nejlépe od 40. roku věku a alespoň ve dvouletých intervalech, při vyšším riziku každoročně. K vyšetření je třeba žádanka od praktického lékaře nebo gynekologa. Žena však může jít na vyšetření i bez doporučení (žádanky), pak však vyšetření není hrazeno pojišťovnami. Pojišťovny (až na výjimky) nehradí také preventivní vyšetření prováděné pod 45. rok věku a častěji než ve dvouročních intervalech.

Doporučujeme pro screening i vyšetření prsů při obtížích navštěvovat jen akreditovaná screeningová centra (seznam na www.mamo.cz), která jsou na problematiku diagnostiky chorob prsu specializována, vyhovují i nejpřísnějším podmínkám a mají velké zkušenosti.

Žena si může vybrat libovolné centrum, síť center je dostatečně hustá a vždy je možné najít špičkové centrum vybavené nejmodernější technikou, s krátkými objednacími dobami a s týmem velmi zkušených odborníků. Mezi taková centra patří i Mamodiagnostické centrum v Praze 5 a v Berouně.